
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Min Input Voltage | 900 mV |
| Output Voltage | 2 V to 7 V |
| Output Type | Adjustable |
| Topology | Boost |
| Switching Frequency | 50 kHz, 100 kHz, 180 kHz |
| Max Input Voltage | 10 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Function | Step-Up |
Stock: 321
Distributors
pcbx
Unit Price$0.54134
Ext.Price$0.54134
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.54134 | $0.54134 |
| 10 | $0.48394 | $4.83940 |
| 25 | $0.46556 | $11.63900 |
| 50 | $0.44788 | $22.39400 |
| 100 | $0.43087 | $43.08700 |
| 300 | $0.42240 | $126.72000 |
| 500 | $0.41409 | $207.04500 |
| 1000 | $0.40488 | $404.88000 |
| 3000 | $0.40141 | $1204.23000 |
